Widły do wózków widłowych
15 sty 2021

Widły do wózków widłowych

Post by Redaktor

Widły to w wózkach widłowych najbardziej charakterystyczny element, który jest źródłem potocznej nazwy tych pojazdów. Wózki widłowe odgrywają niebagatelną rolę we wszystkich przedsiębiorstwach, w których odbywa się załadunek, rozładunek bądź transport ładunków na terenie samego przedsiębiorstwa. Oczywistym jest, że jako jeden z bardziej eksploatowanych elementów, widły do wózków widłowych również ulegają zużyciu i moment ich wymiany jest doskonałym czasem, by się z nimi dokładniej zaznajomić.

Stan zużycia wideł to zresztą jeden z wielu parametrów, na który zwraca uwagę Urząd Dozoru Technicznego (UDT) podczas rutynowej kontroli czy przeglądu. Ponadto UDT sprawdza dane zawarte w Świadectwie Zgodności, zgodność udźwigu maksymalnego wideł z udźwigiem wózka widłowego, wykrywa również ewentualne mechaniczne uszkodzenia wideł. Aby ocenić zużycie wideł, wystarczy prosty pomiar suwmiarką. Zużycie przekraczające 10% wartości początkowej sygnalizuje, że konieczna jest wymiana wideł na nowe.

Widły do wózków widłowych są znakowane, co w praktyce oznacza, że przed zakupem nowych należy zapoznać się z ich specyfikacją, by zakupić odpowiednie widły w miejsce starych. Bardzo ważne jest, by nie montować wideł bez numerów seryjnych ze względu na bezpieczeństwo operatora i osób przebywających w zasięgu pracy wózka widłowego, ale również z powodu braku dopuszczenia takich wideł do dalszej pracy przez UDT.

Widły do widlaka

Widły do widlaka

Dobierając nowe widły do wózka widłowego należy zwrócić uwagę na 3 najważniejsze parametry:

– jaki jest udźwig wózka widłowego (suma udźwigu dwóch wideł nie może przekraczać maksymalnego udźwigu wózka widłowego)

– jaka długość wideł jest najczęściej potrzebna do wykonywania konkretnych zadań

– jaka jest klasa karetki wideł

Standardowe widły do wózków widłowych to element, który można zamontować samodzielnie – jednak by zapewnić powodzenie tego przedsięwzięcia, należy bezwzględnie znać klasę karetki (płyty czołowej) pojazdu i do niej dobrać odpowiednią wysokość wideł.

Poza standardowymi widłami do palet istnieją również inne rodzaje wideł (np. widły wysuwane, widły składane, widły przykręcane itd.), które pozwalają dostosować wózek widłowy do aktualnych wymagań.

0 Comments

Leave a Comment