Saletra potasowa – praktyczne zastosowanie w ogrodnictwie, sadownictwie i rolnictwie
21 maja 2020

Saletra potasowa – praktyczne zastosowanie w ogrodnictwie, sadownictwie i rolnictwie

Post by Redaktor

Saletra potasowa, w stosunku do której stosuje się również nazwę saletra indyjska, to nic innego jak azotan potasu. Ten związek chemiczny o praktycznym zastosowaniu jest wynikiem reakcji azotanu sodu z chlorkiem potasu. Saletra potasowa znana jest pod postacią białych kryształów. Powszechnie dostępna saletra jest produktem przemysłowym. Występuje także w stanie naturalnym. Jednak do tego procesu naturalnego powstania saletry muszą zaistnieć dogodne warunki klimatyczne, takie jak w Indiach, czyli wysoka temperatura oraz wilgotne powietrze.

Zastosowanie saletry potasowej w sadownictwie, ogrodnictwie i uprawach polowych

Saletra potasowa określana jako nawóz sztuczny, będący wynikiem produkcji przemysłowej, stosowana jest w ogrodnictwie, sadownictwie i uprawach polowych. Wykorzystuje się ją również do konserwowania mięsa, do tzw. peklowania. Dzięki temu przetwory mięsne zachowują dłuższą trwałość. Ten sposób zabezpieczania żywności znany był już na początku ubiegłego stulecia. Z saletry potasowej produkuje się również kwas azotowy. Poza rolnictwem, ogrodnictwem, sadownictwem i przetwórstwem mięsnym, saletra potasowa służy do wyrobu tzw. czarnego prochu. Mieszanina saletry potasowej i pyłków metalicznych pozwala na uzyskanie świetlnych i błyskowych efektów pirotechnicznych. Najczęściej jednak korzysta się z niej w sadach, ogrodach i w uprawach rolnych. Saletra potasowa wspomaga wegetację roślin, przyśpiesza ich wzrost.

Kiedy stosować saletrę potasową?

Najlepszym okresem jest wiosna (od kwietnia), lato i wczesna jesień (do września). Rośliny wegetujące w warunkach szklarniowych i pod folią mogą być podsypywane saletrą potasową cały rok. W przypadku gleby, która jest uboga w składniki odżywcze, wskazane jest, by w okresie jesiennym dodać saletry potasowej do gleby, a następnie na wiosnę przed wysiewem. Gdy gleba jest wyższej klasy, wystarczy, że wiosną, przez wysiewem zaaplikuje się saletrę do gleby. Saletra dodana do gruntu utrzymuje się w nim cały rok i korzystnie wpływa na wegetację roślin.

Dostępność saletry potasowej

Saletrę można nabyć nie tylko w ogrodniczym sklepie stacjonarnym, ale również w internetowych sklepach znajduje się szeroki wybór tego produktu. Produkowane są różne rodzaje saletry, które przeznaczone są dla poszczególnych upraw.

0 Comments

Leave a Comment