Powłoka hydrofobowa elewacji
28 gru 2018

Powłoka hydrofobowa elewacji

Post by Redaktor

Powłoka hydrofobowa to warstwa preparatu, który posiada właściwości zapobiegające osadzaniu się brudu czy wody na pokrytej nią powierzchni elewacji. Preparat ten jest zazwyczaj bezbarwny, przez co po nałożeniu nie jest widoczny na ścianie, nie zmienia struktury materiału, z którego jest stworzona jest elewacja, a ona nie zmienia swojego koloru.

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa

Sposoby impregnowania elewacji

Zabezpieczenie ściany preparatem o właściwościach hydrofobowych wykonuje się za pomocą naniesienia go wałkiem malarskim lub rozpylając go specjalnym pistoletem. Pierwszy ze sposobów jest dokładniejszy i pozwala na maksymalnie wydajne wykorzystanie produktu, drugi jest szybszy, ale utrata produktu podczas aplikacji jest większa, ze względu na działanie siły wiatru oraz rozpryskiwanie się jego cząsteczek.

Przed jakimi czynnikami chroni elewację powłoka hydrofobowa?

Powłoka hydrofobowa dedykowana do impregnowania elewacji zabezpiecza ściany wykonane z kamieni naturalnych, jak wapień, piaskowiec, granit i innych materiałów budowlanych przed zawilgoceniem, a co za tym idzie stworzeniem środowiska korzystnego dla rozwoju pleśni i grzybów. Ponadto chroni ona przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, które mogą uszkadzać powierzchnię budynku, jak również redukuje ilość powstających zacieków z wody spływającej z dachu lub przeciekających, wylewających rynien. Dodatkowo powłoka hydrofobowa ma działanie ochronne przed brudem, który pochodzi np. z kałuż lub pobliskiej drogi. Szczególnym, ale zyskującym na popularności wśród administratorów budynków zastosowaniem jest właściwość utrudniająca wsiąkanie w ścianę moczu, który odbija się od ściany i powoduje zabrudzenie osoby dokonującej jego oddawania oraz cecha uniemożliwiająca naniesienie farby w postaci graffiti. Celem zastosowania powłok hydrofobowych na elewacji może być również zachowanie na dłużej jej walorów estetycznych lub ochrona zabytkowych elementów. Jest to inwestycja na długie lata, a jej koszt jest zdecydowanie niższy niż ten, który ponosi się za działania renowacyjne.

Tags:

0 Comments

Leave a Comment