Kompresory śrubowe- co warto o nich wiedzieć?
6 paź 2020

Kompresory śrubowe- co warto o nich wiedzieć?

Post by Redaktor

Kompresory wykorzystywane są nie tylko w szeroko pojętym przemyśle, lecz coraz częściej przez osoby prywatne. Kompresory śrubowe należą do bardzo praktycznych oraz łatwo dostępnych rozwiązań.  Czym są kompresory i do czego służą?

Kompresor śrubowy- podstawowe informacje

Kompresor śrubowy popularnie nazywany jest sprężarką. Oparty jest na działaniu dwóch pracujących śrub, które w wyniku zmniejszania się przestrzeni powodują sprężenie się gazu. Ten typ kompresorów jest bardzo kompaktowy, a jego rozruch jest bardzo łagodny i pozbawiony wibracji. Kompresor śrubowy dzięki swojej konstrukcji nie wymaga montowania żadnych amortyzatorów sprężynowych.

Sprężarka

Sprężarka

Niektóre kompresory śrubowe są wyposażone w tłumiki wibracji. Dzięki temu pochłaniane są wibracje wysokich częstotliwości- jest to szczególnie ważne dla sprężarek pracujących na bardzo wysokich prędkościach obrotowych.

Kompresory śrubowe- rodzaje

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje sprężarek śrubowych, które warto używać w przeznaczonych do tego sytuacjach. Sprężarki śrubowe dzieli się ze względu na używanie oleju, dlatego można wyróżnić kompresory śrubowe:

  • olejowe
  • bezolejowe

Działanie tych dwóch typów kompresorów śrubowych różni się pomiędzy sobą tym, iż te sprężarki śrubowe olejowe działają poprzez uszczelnienie przestrzeni pomiędzy śrubami olejem. Należy pamiętać, iż ciśnienie w sprężarkach bezolejowych jest niższe niż w olejowych. Kompresory śrubowe bezolejowe wykorzystywane są wszędzie, gdzie nie może występować ryzyko związane z obecnością oleju np.: farmacji, medycynie, produkcji półprzewodników czy papiernictwie.

Kompresory śrubowe- zastosowanie

Sprężarki śrubowe nie zależnie od rodzaju posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są m.in. do:

  • lakierowania natryskowego oraz proszkowego,
  • mieszania materiałów,
  • spawania tworzyw sztucznych,
  • pakowania towarów
  • sprężania gazu koksowniczego

Sprężarki śrubowe  mogą być wykorzystywane w każdej sytuacji w której niezbędne jest użycie sprężonego powietrza. W nowoczesnych modele sprężarek pomimo kompaktowych kształtów nie tracą swojej wydajności. 

0 Comments

Leave a Comment