Jak zostać adwokatem?
6 lis 2019

Jak zostać adwokatem?

Post by Redaktor

Zawód adwokata cieszy się powszechnym uznaniem. Jest to niewątpliwie prestiżowa profesja, którą mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie wykształcenie oraz zdobyte uprawnienia. Co zatem zrobić, aby móc wykonywać wyżej wspomniany zawód? O tym powiemy sobie właśnie w tym artykule.

Czym dokładnie zajmuje się adwokat?

Do podstawowych obowiązków adwokata należy przede wszystkim udzielanie pomocy prawnej zarówno klientom indywidualnym jak i różnego rodzaju przedsiębiorstwom. W ich zakresie znajduje się między innymi sporządzanie opinii prawnych, różnorodnych pism, a także reprezentowanie stron przed sądami czy urzędami. Adwokaci mogą bronić swoich klientów zarówno w sprawach karnych, jak i karnoskarbowych. Z reguły prowadzą oni swoje własne kancelarie, jak np. ta https://adwokatrzeszow.info/ lub są zatrudniani na etatach w działających na rynku kancelariach czy firmach, które posiadają swoje wewnętrzne działy prawne. Jeżeli mowa o tych ostatnich, to są oni w stu procentach skupieni na sprawach danego przedsiębiorstwa, a co za tym idzie sporządzają na jego potrzeby wszelkiego rodzaju dokumentację, a także udzielają porad w sprawach, które wymagają specjalistycznej wiedzy prawniczej.

Co zrobić, aby zostać adwokatem?

Przede wszystkim podstawowym krokiem, jaki należy wykonać w kierunku pozostania adwokatem jest ukończenie studiów prawniczych. Są to studia tak zwane jednolite i kończą się obroną pracy magisterskiej. Klasycznie trwają one pięć lat. Jak się jednak okazuje samo uzyskanie tytułu magistra prawa nie jest wystarczające, aby móc wykonywać zawód adwokata. Żeby było to możliwe koniecznym jest ukończenie aplikacji adwokackiej. W tym celu należy przystąpić do egzaminu wstępnego, który składa się ze 150 pytań, a za wynik pozytywny stanowiący podstawę do przyjęcia danego kandydata na aplikację uważa się odpowiedzenie poprawnie na minimum 100 pytań. Jeżeli dany kandydat uzyska wymagane minimum, zostanie wpisany na listę aplikantów adwokackich i będzie mógł odbyć aplikację. Aplikacja adwokacka trwa 3 lata i kończy się egzaminem zawodowym, po zdaniu którego aplikant zostaje wpisany na listę adwokatów.

Jakimi predyspozycjami należy się odznaczać, aby zostać adwokatem?

Należy pamiętać o tym, że samo ukończenie studiów prawniczych nie należy do najłatwiejszych, a wszystko przez wzgląd na ogrom materiału jaki należy opanować podczas ich trwania oraz konieczność pozostawania na bieżąco z nieustannie zmieniającymi się przepisami prawa. Ponadto łatwość w przyswajaniu materiału powinna iść w parze ze zdolnościami logicznego i analitycznego myślenia. Niewątpliwie adwokat powinien potrafić radzić sobie ze stresem, być opanowany i nie dawać się wyprowadzić z równowagi. Powinien być też dobrym mówcą, a co za tym idzie nie mieć trudności z wystąpieniami publicznymi. Podsumowując – adwokatem może zostać osoba zdyscyplinowana, posiadająca ogromną wiedzę, a także szereg umiejętności, które pozwolą na analizowanie spraw i wyciąganie z nich informacji, które działać będą na korzyść osoby, którą reprezentuje.

 

 

 

Tags:

0 Comments

Leave a Comment