Jak rozpoznać problem z uzależnieniem?
15 kw. 2021

Jak rozpoznać problem z uzależnieniem?

Post by Redaktor

Tak naprawdę to jest kluczem do rozpoczęcia terapii i powolnego wychodzenia z konkretnego nałogu. Kiedy jednak dana osoba powinna dostrzec, że coś jest nie tak w jej życiu?

Już pierwsze objawy powinny być sygnałem alarmującym

Uzależnić można się od wielu używek, komputerów, leków, czy nawet… pracy. Wyodrębniamy zatem rozmaite formy w tej kategorii. Są cechy wspólne, które zawsze powinny budzić pewien niepokój. O co chodzi? Osoby uzależnione w pewnym momencie nie do końca kontrolują swoje zachowanie. Na przykład spożywają zbyt dużo alkoholu, czy spędzają mnóstwo czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych. Uzależnienie powoduje, że zaczynają zaniedbywać siebie, relacje z członkami rodziny i najbliższymi. Są w coraz gorszym stanie, co ma wpływ nie tylko na życie prywatne, ale i zawodowe. Najlepiej byłoby jak najszybciej udać się do fachowca. Wtedy można szybko poradzić sobie z danym uzależnieniem i wrócić do normalnego funkcjonowania. Kłopot często polega jednak na tym, że ludzie (na początkowym etapie uzależnienia) twierdzą, że nie mają zasadniczo żadnego problemu.

Do kogo się zwrócić?

Czasami przychodzi taki moment, że osoby uzależnione zdają sobie sprawę, że znalazły się w dość nieciekawej sytuacji. Niekiedy musi w ich życiu wydarzyć się konkretny wstrząs, żeby tak się właśnie stało. Czasami niezbędne są wskazówki ze strony rodziny albo bliskich przyjaciół. Kogo jednak wybrać? Niezbędna jest pomoc profesjonalnego psychoterapeuty. W pewnych sytuacjach konieczne jest zapisanie się na turnusy odbywające się w specjalistycznych ośrodkach. Sposób leczenia, częstotliwość itp. zawsze powinny być dobierane indywidualnie w stosunku do konkretnego Pacjenta.

0 Comments

Leave a Comment