Głowa do biznesu – produkcja kapusty cz.1
29 lis 2018

Głowa do biznesu – produkcja kapusty cz.1

Post by Redaktor

Polska jest największym producentem kapusty w Unii Europejskiej – rocznie produkujemy 1,3 min ton na 30 tys. ha. Połowa światowych zbiorów pochodzi natomiast z Chin, gdzie rocznie wytwarza się 35 min ton kapusty.

Uprawa kapusty, podobnie jak w przypadku produkcji innych warzyw oraz hodowli zwierząt, narażona jest na często występującą nadprodukcję. Ma to miejsce zwykle po roku, kiedy plony są mniejsze (w tym czasie cena za główkę rośnie). Rolnicy widząc możliwość większego zysku, sadzą więcej w kolejnym roku. Prawo rynku jest jednak nieubłagane – ceny po 12 miesiącach spadają na skutek podaży przewyższającej popyt. Mimo to wybierając warzywo, na którego uprawę się zdecydujemy, warto rozważyć białą kapustę. Polacy lubią jarzyny, a kapustę najczęściej jedzą w postaci surowej – wykorzystywanej w sałatkach – lub kiszoną. Prace nad uprawą wykonuje się w pierwszej połowie roku, ale sprzedaż prowadzona jest przez cały rok, więc zyski spływają do właściciela stopniowo.

Dywersyfikacja pomaga

Dominik Tkaczyk prowadzi swoje gospodarstwo pod Rzeczycą w województwie łódzkim. Wcześniej urzędował tu jego ojciec. Oprócz ziemi, która jest własnością rodziny, dzierżawi jeszcze kilka dodatkowych hektarów. Na terenie gospodarstwa znajduje się obora dla byków, a tuż za nią dwie szklarnie foliowe i jedna szklana ogrzewana.

– Nie koncentruję się na jednej działalności, bo to zbyt ryzykowne. Może zdarzyć się, że uprawa warzyw zostanie zniszczona albo choroba rozprzestrzeni się na całe stado. Właśnie dlatego sprzedaję byki na mięso oraz uprawiam warzywa i kwiaty. Dzięki temu samodzielnie mogę zaopatrzyć stoisko, które prowadzę na lokalnym targowisku -mówi Dominik Tkaczyk.

Wśród upraw rolnika z okolic Rzeczycy znajdują się m.in.: pomidory, ogórki, papryka, sadzonki kwiatowe i biała kapusta.

Ogrodnicze ABC

Kalendarz prac związanych z produkcją kapusty zależy od konkretnego gatunku. Niektóre odmiany rosną zaledwie 50 dni, inne – 140 i mają różne zastosowanie. Różnica polega również na wielkości i wadze główki – od 1,5 do 8 kg – oraz na odporności poszczególnych gatunków na niekorzystne warunki pogodowe i choroby. Odpowiednią do uprawy kapusty glebą będą ziemie III i IV klasy. Kapusta lubi wilgoć, ale jej nadmiar powoduje gnicie, dlatego w okresie bezdeszczowym pole trzeba podlewać. Warzywo jest odporne na przymrozki, ale na choroby, w tym najczęściej występującą kiłę, już nie. Jej objawy to opadanie liści i więdnięcie rośliny.

Czytaj dalej: http://www.uwolnijpilke.pl/glowa-do-biznesu-produkcja-kapusty-cz-2/

Tags: ,

0 Comments

Leave a Comment